ماسک مناسب برای آلودگی هوا باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟

در این روزها که برای خروج از خانه چاره ای جز استفاده از ماسک نیست بهتر است در انتخاب ماسک مناسب موارد زیر را در نظر داشته باشیم:


   1) ماسکی را انتخاب کنیم که از لحاظ اندازه خیلی بزرگ یا خیلی کوچک نباشد ( اغلب ماسک های موجود در بازار ایران برای صورت ایرانی ها بزرگ هستند) تا بدرستی روی صورت فیکس شود و از بالا و پایین و اطراف نشتی نداشته باشد.


   2) ماسکی را انتخاب کنیم که سوپاپ داشته باشد. سوپاپ قطعه کوچک پلاستیکی است که روی یک سمت ماسک تعبیه شده و وظیفه اش کمک به خروج راحت بازدم می باشد. ماسک های سوپاپدار در یک غلط مصطلح به عنوان ماسک فیلتردار شناخته میشوند.

 


   

   3) قطعه پلاستیکی کوچکی که درون سوپاپ ماسک هست باید از جنس سیلیکون انعطاف پذیر و از درجه بهداشتی مواد سیلیکونی که اغلب شفاف هستند، باشد. سیلیکون درون سوپاپ به هنگام دم و ورود هوا به ماسک کاملا بسته است و اجازه عبور هوا از داخل سوپاپ را نمیدهد و به هنگام بازدم برای راحتی تنفس باز میشود. در انتخاب ماسک باید حتما به این نکته توجه داشت چرا که ماسک هایی با دیافراگم های غیر سیلیکونی نیز در بازار موجود است.

 4) مهمترین مساله ای که در انتخاب ماسک باید به آن توجه داشت خود منسوجات به کار رفته در ساخت ماسک است. از آنجایی که هدف از استفاده از ماسک جلوگیری حداکثری از ورود آلاینده ها به دستگاه تنفسی می باشد ماسک هایی که در طراحی آنها از فیلترهای میکرو و نانوالیاف استفاده شده است قطعا انتخاب بهتری می باشند.
برای روشن تر شدن موضوع از یک مثال ساده می توان استفاده کرد. پارچه به کار رفته در ماسک های سه لایه پزشکی مشابه صافی سیب و میکرو فیلتر به کار رفته در برخی ماسک های سوپاپدار مشابه صافی برنج و نانوالیاف به کار رفته در ماسک های نانو مشابه صافی نمک است. بدیهی ست که در هوای آلوده که ذرات آلاینده با ابعاد مختلف وجود دارد ماسکی که فیلتر نانوالیاف داشته باشد جلوی عبور ذرات ریزتر را خواهد گرفت. و همچنین با توجه به اینکه بیشترین آلاینده های موجود در هوا ابعادی بین 200 تا 500 نانومتر دارند (در مثال بالا شبیه نمک هستند) ماسک های رایج حتی ماسک های فیلتردار بدون لایه نانوالیاف قادر به گرفتن و فیلترکردن این آلاینده ها نیستند.

 5) موضوع آخر هم اینکه حتما به هنگام خرید ماسک به بسته بندی کالا دقت داشته باشیم که از کیفیت مناسب برخوردار بوده و حتی الامکان بتوان ماسک را پس از استفاده درون آن قرار داد.